صفار گفته است:
جعفر بن محمد صوفی گفت: به ابو جعفر(امام جواد(ع) ) عرض کردم:ای فرزند رسول خدا! چرا پیامبر اکرم(ص)،امی نامیده شده است؟حضرت فرمود :دیگران چه می گویند؟عرض کردم:فدایتان گردم! گمان می کنند به این جهت پیامبر امی نامیده شده که چیزی ننوشته است.
حضرت فرمود:دروغ می گویند،نفرین خدا برایشان باد،چگونه چنین چیزی ممکن است درحالی که خدای متعال در کتاب متقن خویش می فرماید:《او،کسی است که در میان جمعیت درس نخوانده،رسولی از خودشان برانگیخت که ایاتش را بر انها میخواند و انها را تربیت میکند و به آنان،کتاب (قران)و حکمت می امرزد. و چگونه ممکن است چیزی را که درحد استادی نمیداند به انها بیاموزد؟به خدا سوگند!چنان بود که رسول خدا(ص)با هفتاد و دویا هفتاد و سه زبان،میخواند ومی نوشت و نام گزاری حضرت 《امی》از آن روست که او، اهل مکه است و مکه از شهرهای مرکزی و مادر استو این،گفته خدای متعال در قران کریم است که《تا ساکنان ام القری (مکه)و اطراف ان را بترسانی》.
ونیز گفته است : از علی بن اسباط وجز او، روایت شده که گفت:به امام جواد (ع)عرض کردم :همانا مردم گمان میکند رسول خدا (ص)،خط نمی نوشت و نمی خواند.
حضرت فرمود :دروغ می گویند،خدا لعنتشان کند؛کجا اینگونه است؟درحالی که خدای متعال فرمود《او کسی است که در میان جمعیت درس نخوانده،رسولی از خودشان برانگیخت که ایاتش را،بر انها میخواند انها را ، تربیت میکند و به انان، کتاب(قران)و حکمت می اموزد،هرچند پیش از ان، همگی در ورطه جهالت و گمراهی بودند.》؛ایا ممکن است به مردم، کتاب و حکمت بیاموزد؛درحالی که به خواندن و نوشتن، تسلط نداشته باشد؟!
راوی گفت:عرض کردم:پس چرا پیامبر اکرم (ص)امی نامیده شده است؟
حضرت فرمود:پیامبر اکرم(ص)با این تعبیر،به مکه منسوب گردید و این سخن خدای متعال است:《تا اهل مکه و مردم اطراف ان را،با پندهای خودمتنبه سازی.》؛خدای متعال از شهر مکه،ام القری(=مادر ابادی ها)تعبیر فرموده،به همین جهت به ان حضرت امی(=منسوب به ام القری)گفته شده است.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها